Affiliate Marketing Nedir, Nasıl Para Kazanılır? (İş Fikirleri & Para Kazanma)


90'lı yılların ortalarına doğru internet alemi adeta bir devrim yarattı. Worl wide web ile birlikte yaratılan bu devrim, teknolojinin gelişmesiyle birlikte e-ticaretin temellerini attı. Firmalar web siteleri sayesinde kendi reklamlarını yapıp geleneksel yöntemlere göre çok daha fazla müşteriye çok daha hızlı bir şekilde ulaşır hale geldi. Hal böyle olunca tek tıkla ulaşabileceğimiz milyonlarca ürün evlerimizin içine girdi ve dijital marketing çağını başlattı.

Modern ve dijital hayatın başlamasıyla birlikte organik anlamda yeni pazarlama yöntemleri de ortaya çıktı. İnsanların teknolojiyi günlük hayatlarında etkili bir şekilde kullanması, ürünlere kolay ve ucuz yoldan erişilmesi, dünyanın daha global bir hale gelmesi ile birlikte Affiiate Marketing kavramı ortaya çıkmıştır. Peki affiliate marketing nedir?

Affiliate Marketing Nedir?

Türkçeye 'satış ortaklığı' olarak çevirebileceğimiz Affiiate Marketing, adından da anlaşılacağı gibi satış yapan kişiler üzerinden gelir elde etmek ve bu satışlara ortak olmak üzerine kurulu bir dijital ticari sistemdir. Diğer bir tanımla başka firma ya da kişilere ait ürünlerin satışı ile gelir elde etme sistemidir. 

Web sitesi üzerinden ürün ya da hizmet satışında bulunan taraf, satış için aracı olacak firmaya/kişilere ürün satış linklerini verir. Bu link üzerinden satışı gerçekleştiren aracı firma ya da kişi yaptığı her satıştan para kazanır. Kazandığı bu paradan ise ürünün satışını gerçekleştirdiği ve tüketiciyle olan köprüyü kurduğu için belli bir komisyon alır. Online alışverişin giderek yaygınlaşmasıyla birlikte bir sektör haline gelen affiliate marketing, internetten para kazanmanın en etkili yollarından biri haline gelmiştir.

Satış ortaklığı yapacağınız taraflarla kuracağınız güven kadar profesyonel bir iş beraberliği de önemlidir. Ayrıca affiliate marketing yöntemi satış yapmak isteyenlerin sıkça tercih ettiği bir yöntemdir bu nedenle çok fazla rakibinizin olacağını da unutmamalısınız. 

Ülkenizde ve dünyada affiliate marketing yöntemini profesyonel bir şekilde uygulayan affiliate marketing örnekleri ile yazımıza devam edelim.

Afiliate Marketing Örnekleri

  1. Amazon Affiliate Marketing: Dünyada satış yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği sitelerin başında Amazon geliyor. Amazon'da satış ortaklığı mağazası açarken Wordpress'e ait e-ticaret eklentilerinin her hangi biriyle başlayabilirsiniz. Wordpress'i kurduktan sonra panoya erişim sağlayacaksınız. Tercih ettiğiniz e-ticaret eklentisini kurup etkinleştirmeniz gerekecek. Etkinleştirme işleminden sonra para birimi, ödeme seçenekleri ve konum bilgilerini yöneteceğiniz kurulum sihirbazını etkinleştirmeniz gerekecek. Ürünlerinizi siteye yüklemeden önce Amazon Ortaklık Programı'na kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt olurken e-posta adresi ve mevcut şifreniz ile giriş yapmanızı talep edecekler. Önünüze çıkan profilde alacaklı bilgileriniz ve web siteniz ile ilgili soruları cevaplayın. Tüm bunları yaptığınızda başvurunuz gerçekleşmiş olacak ve satış ortaklığı başvurunuz site tarafından değerlendirilmeye başlanacaktır ve her hangi bir eksik yoksa satış ortaklığı başvurunuz kabul olacaktır. Amazon.com üzerinden satışı gerçekleştirilen ürün ya da hizmetler için belirlenen komisyonlar ve vergi kesintilerinden sonra hesabınıza hızlı ve güvenilir bir şekilde paranız geçecektir. Detaylı bilgiye amazon.com adresinden ulaşabilirsiniz.
  2. Trendyol Affiliate Marketing: Ülkemizde oldukça popüler olan alışveriş sitesi Trendyol ile de satış ortaklığı yapabilirsiniz. Trenyol Affiliate sisteminde gelir elde edebileceğiniz başlıca kategoriler kozmetik, moda, ev, hobi, oyun, seyahat, spor ve seyahattir. Trendyol.com üzerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz satıcı başvuru formu sekmesine tıklayarak şirket türünüzü ve bilgilerinizi, iletişim bilgilerinizi, satılacak ürünün kategorisini girerek ön başvurunuzu yapıyorsunuz. Başvurunuz kabul edildikten sonra Trendyol ile aranızda yaptığınız anlaşmayla satış ortaklığınız başlıyor. Sonra ki adımlarda ise artık ürünlerin açıklama yazıları ve fotoğraflamaları gibi satışa çıkarılacak ürünlerin kategorize edilmesi ve site üzerinden satışının yapılmasıdır. Detaylı bilgiye Trendyol.com üzerinden erişebilirsiniz.

Affiliate marketing örnekleri ile ilgili biri dünyadan diğeri ülkemizden iki örneği açıkladık. Peki ürünlerinizi kolayca pazarlayacağınız bu yöntemin yanı sıra affiliate marketing üzerinden para kazanmanın başka yolları var mıdır? Affiliate marketing nasıl para kazanılır, farklı yöntemler var mıdır inceleyelim.

Affiliate Marketing Nasıl Para Kazanılır ?

Hali hazırda bir bloğunuz varsa ve bloğa spesifik konularda SEO uyumlu makaleler yazıyorsanız ve Google üzerinde belli bir tıklanma oranınız var ise sitenizde affiliate marketing yöntemiyle daha fazla para kazanabilirsiniz. Bloğunuzun konusuyla ilgili olacağını düşündüğünüz ürünlerin satışını siteniz üzerinden yapabilirsiniz. SEO uyumlu makaleler sizi sıralamalarda daha üstlere çıkarır ve tanınırlığınızı arttırır. Ancak bir sitenin belli bir ziyaretçi sayısına ulaşması için zamana ihtiyacı vardır.

Örneğin kozmetik ürünler hakkında bir bloğunuz var ise, iş ortaklığı kuracağınız firma da kozmetik ürünleri satan bir firma olmalıdır. Link üzerinden direkt alışveriş sayfasına yönlendiren ya da reklam görselleriyle bloğunuz üzerinden marka ile affiliate marketing ağınızı kurabilir ve para kazanabilirsiniz. Ciddi anlamda gelirler elde edebileceğiniz bu yöntem için bloğunuzun güncel ve sürekli gelişen bir yapıda olması gerekmektedir.