Özgün Makalenin Faydaları

Özgün Makalenin Faydaları


Özgün makale faydalarından önce Makale; herhangi bir konu hakkında bilgi veren, bir düşünce bildiren açıklayıcı nitelikteki yazı çeşididir. Günümüzde makale yazarak bu işten para kazanan pek çok kimse mevcuttur. Freelance iş kolu olması sebebiyle de oldukça tercih edilmektedir. Makale yazmak çok bir iş değildir ancak her işte olduğu gibi makale yazarlığında da istenen bazı nitelikler mevcuttur. Bu istenen niteliklerin en başında “özgünlük” gelmektedir. Peki nedir bu özgünlük, özgün makalenin faydaları nelerdir? Özgün makaleler; daha önce hiçbir platformda yayımlanmamış, bir benzerinin üretilmemiş olmadığı içeriklerdir. Herhangi bir web sitesinde bulunan bir makalenin diğer rakiplerden ayrılabilmesi için özgünlük şartı aranmaktadır. Çünkü özgünlük web siteye birçok avantaj sağlamaktadır. En büyük avantajı web sitesinin SEO puanını yükseltmesidir. Özgün bir makale yazısı o yazının arama motorlarında üst sıralarda kalıcı bir şekilde yer edinmesini sağlar. Makalenin özgün bir şekilde yazılmış olması web sitesinin marka değerini olumlu etkiler ve daha fazla gelir sağlama adına fark yaratır.

Özgün makalenin faydaları arasında güvenilirlik de yer almaktadır. Örneğin; ticari faaliyete konu olan bir web sitesi düşünelim. Bu sitede pek çok ürün tanıtımı yapılsın. İnsanlar bu ürünleri tanımak, anlamak amacıyla tanıtım yazılarını okusun. Bu yazıların bir başka ürün tanıtım sitesinden alındığını fark eden tüketici o üründen kesinlikle şüphe duyacaktır. Tüketici, firmaya güven duymak ister ve tatmin edici yazılar okumak ister. Bu nedenle bu tür faaliyetler ile ilgili olan web sitelerin mutlaka özgün içerik yüklemesi gerekmektedir. Aksi taktirde bu durum firmanın prestijini olumsuz etkileyecek ve müşteri sadakatsizliğine sebep olacaktır. Özgün içerikler sayesinde web sitesi Google nezdinde daha güvenilir bir profile sahip olur. Alan adı ve sitenin marka değeri artar. Ancak özgün bir makale yazmanın de kendine göre incelikleri vardır. Özgün bir makalede mutlaka dil bilgisi kurallarına uyulmalıdır. Birbiriyle çelişen cümleler kullanılmamalıdır. Yani özgün bir makalede mutlaka dil bilgisi uyumluluğu, kelimelerin temel anlamda kullanımı ve imla hatalarından uzak olması aranmaktadır.

Özgün Makale Nasıl Yazılır?

Özgün makalenin öneminin ne kadar büyük olduğundan bahsedildi. Peki özgün makale nasıl yazılır, nasıl özgün içerik elde edilir? Özgün bir makale elde edebilmek için mutlaka SEO kurallarına uyulmalıdır. Hedeflenen anahtar kelime ya da kelime grupları; başlıkta, alt başlıklarda ve makale içerisinde homojen bir şekilde yer almalıdır. Anahtar kelimelerin önemi büyüktür ancak bu anahtar kelimelerin sayısı ne çok az ne de çok fazla olmalıdır. Genellikle istenen durum 100 kelimede 1 anahtar kelime kullanımıdır. Çok sık kullanılan anahtar kelimeler metnin doğallığını bozacaktır. Bunların yanı sıra konu seçiminin doğruluğu da oldukça önemlidir. Konunun doğru hedef kitleyi bulması o makalenin başarısını doğrudan etkileyebilecek güce sahiptir. Kişi bu hususlara dikkat ettiği taktirde özgün bir makale elde edebilecektir.