İçerik Ajansı Ne İş Yapar?


İçerik ajansı ne iş yapar sorusunun pek çok doğru yanıtı vardır. Ancak dar anlamda tanımlanacak olursa içerik ajansları firmaların ihtiyaç duyduğu içerikleri uzman bir şekilde hazırlar ve bunu kullanıma hazır hale getirir. İster görsel içerik olsun ister yazılı içerik, her türlü içerik taleplerini içerik ajansı çok kısa süreler içerisinde karşılayabilmektedir. İnternet kullanıcıları bir konuda araştırma yaparken özgün ve amacına yönelik içerikler görmek ister. İçerik ajansları da bu isteğin bilincinde olarak buna yönelik çalışmalar yürütür. Uzman ekiplerce hazırlanan içerikler firmanın marka değerini ve sitenin trafiğini artırmaya yardımcı olur. Profesyonel içeriklere gereksinim duyan ancak bu işe zaman ayıramayan pek çok firma, şirket mevcuttur. Bu işler için kurulmuş olan içerik ajansları şirketin taleplerine yönelik yüzde yüz özgün ve amaca yönelik içerik hazırlayabilmektedir. İçerik ajansları pek çok meslek grubuna yönelik de içerik hazırlayabilmektedir. Örneğin; doktor, diş hekimi, diyetisyen ya da mimar olan kişi web sitelerinde profesyonel içerikler bulunsun istiyor ise içerik ajanslarından destek alabilirler.

İçerik ajansı hazırlanması istenen içeriklerin stratejilerini kendisi belirler. Çünkü içerik ajansları hangi içeriğin daha çok ilgi uyandıracağını daha iyi bilir. Ayrıca bu içeriklerin hangi platformlarda paylaşılması gerektiğine de karar verir. İçerik ajansı stratejileri belirleyebileceği gibi firmanın ihtiyaç duyabileceği içerikleri de belirleyebilir. Çünkü içerik ajansları firmaya göre bu konuda çok daha tecrübe sahibidir. İçerik ajansları SEO çalışmalarında kullanılması gereken unsurları çok iyi bilir ve buna göre içerik oluşturur. Firma SEO uyumlu, arama motorlarında ilk sıralarda görünen bir içerik istiyor ise bunu içerik ajanslarının yardımı sayesinde sağlayabilecektir. İçerik ajansları sadece mevcut blogları güncellemekle kalmaz ve kurumsal blogları olmayan firmalara da içerik üretir. İçerik ajansı ayrıca markanın tüm içerik pazarlama faaliyetlerine rehberlik eder ve doküman oluşturur. Kapsamı proje ya da markaya göre değişkenlik gösteren dokümanlarda markanın hedeflemiş olduğu kitlenin içerik talepleri karşılanmaya çalışılır.

İçerik Ajansı ile Çalışmanın Faydaları

Günümüzde markalar arasında sürekli bir rekabet vardır. Bu rekabet kızıştıkça firmalar kaliteli içeriklere gereksinim duymaktadır. Peki içerik ajansı ile çalışmanın faydaları nelerdir?

  • İçerik planı hazırlamak kolay bir iş değildir. Eğer kişi daha önceden böyle bir iş yapmadıysa sonuç kuvvetle muhtemel başarısız olacaktır. İçerik planı mutlaka profesyonel kişilerce yapılmalıdır. Bu sayede içeriğin başarısı ve güvenirliği sağlanmış olacaktır.
  • İçerik ajansları tek bir içeriği tüm platformlarda kullanmaz. Her platform için farklı farklı içerikler hazırlar.
  • Markanın prestijine göre özel günler için içerik planına ayrıcalıklar ekler. Bu ayrıcalıklar müşteri nezdinde oldukça güçlü bir görünüm yaratacaktır. Örneğin, tüm toplumu etkileyecek olağanüstü bir durum yaşanmış ise (bkz. pandemi) içerik ajansı markanın topluma duyarlı olduğunu gösterecek detaylar ekleyecektir.
  • İçerik ajansları aylık ya da haftalık olarak blog listelerini güncelleyebilecektir. Bu sayede web sitesi sistematik ve daha güncel kalacaktır.
  • İçerik ajansları SEO dan yararlanarak markanın daha güvenilir ve prestijli olmasını sağlayacaktır. Çünkü SEO’ya uygun her içerik arama motorlarında daha üst sıralarda görünecektir.
  • İçerik ajansı sosyal medya yönetimini profesyonel bir biçimde sağlar. Günümüzde neredeyse her insanın en az bir sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Hal böyle olunca da insanlar bu platformlarda çok vakit geçirmektedir. Bu durumun farkında olan içerik ajansları tüketicinin ilgisini çekebilecek içerikler üretecektir. Sonuç olarak bu durumdan firma marka değeri sebebiyle oldukça karlı çıkacaktır.